MASMCG24A
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
MASMCG24A
Manufacturer
Microchip Technology
Package / Case
DO-215AB, SMC Gull Wing
Datasheet
Download
Description
TVS DIODE 24VWM 38.9VC SMCG
Manufacturer :
Microchip Technology
Product Category :
Test Current :
1mA
Number of Terminations :
2
JESD-609 Code :
e0
Mounting Type :
Surface Mount
Factory Lead Time :
18 Weeks
Unidirectional Channels :
1
Power - Peak Pulse :
1500W 1.5kW
Applications :
GENERAL PURPOSE
Number of Pins :
2
Packaging :
Bulk
Additional Feature :
High Reliability
Lifecycle Status :
IN PRODUCTION (Last Updated: 1 month ago)
Max Reverse Leakage Current :
1μA
Voltage - Breakdown (Min) :
26.7V
Element Configuration :
Single
Diode Element Material :
SILICON
Operating Temperature :
-65°C~150°C TJ
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Reverse Standoff Voltage :
24V
Peak Pulse Current :
38.6A
Power Line Protection :
No
Number of Elements :
1
Type :
Zener
Terminal Position :
Dual
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn/Pb)
Package / Case :
DO-215AB, SMC Gull Wing
Pin Count :
ECCN Code :
EAR99
Clamping Voltage :
38.9V
Peak Pulse Power :
1.5kW