MASMBJ7.5CAE3
Mfr.Part #
MASMBJ7.5CAE3
Package / Case
DO-214AA, SMB
Description
TVS DIODE 7.5VWM 12.9VC SMBJ
Package / Case :
DO-214AA, SMB
Diode Element Material :
SILICON
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
40
Bidirectional
Pin Count :
2
Peak Pulse Power :
600W
Operating Temperature :
-65°C~150°C TJ
Terminal Finish :
MATTE TIN
Reverse Standoff Voltage :
7.5V
Terminal Form :
C BEND
Number of Pins :
2
Mounting Type :
Surface Mount
Voltage - Breakdown (Min) :
8.33V
Breakdown Voltage :
8.77V
Pbfree Code :
yes
Power - Peak Pulse :
600W
Clamping Voltage :
12.9V
Series :
Military, MIL-PRF-19500
Lifecycle Status :
IN PRODUCTION (Last Updated: 4 weeks ago)
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Peak Pulse Current :
46.5A