MASMBJ6.5CAE3
Mfr.Part #
MASMBJ6.5CAE3
Package / Case
DO-214AA, SMB
Description
TVS DIODE 6.5VWM 11.2VC SMBJ
Product Category :
Current - Peak Pulse (10/1000μs) :
53.6A
Peak Pulse Power :
600W
Lifecycle Status :
IN PRODUCTION (Last Updated: 1 month ago)
ECCN Code :
EAR99
Series :
Military, MIL-PRF-19500
Polarity :
Bidirectional
Configuration :
Single
Power Line Protection :
No
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
30
GENERAL PURPOSE
Terminal Position :
Dual
Zener
Voltage - Reverse Standoff (Typ) :
6.5V
Terminal Form :
J BEND
Clamping Voltage :
11.2V
Reverse Standoff Voltage :
6.5V
Peak Pulse Current :
53.6A
Mount :
Surface Mount
Pin Count :
2
Operating Temperature :
-65°C~150°C TJ
Packaging :
Bulk
JESD-30 Code :
R-PDSO-J2
Peak Reflow Temperature (Cel) :
250
Package / Case :
DO-214AA, SMB
Breakdown Voltage :
7.6V