MASMBJ26CAE3
Mfr.Part #
MASMBJ26CAE3
Package / Case
DO-214AA, SMB
Description
TVS DIODE 26VWM 42.1VC SMBJ
Non-RoHS Compliant
Element Configuration :
Single
Peak Pulse Current :
14.2A
Terminal Position :
Dual
Mount :
Surface Mount
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Bidirectional
Test Current :
1mA
Series :
Military, MIL-PRF-19500
Voltage - Breakdown (Min) :
28.9V
Terminal Finish :
MATTE TIN
Peak Pulse Power :
600W
Power - Peak Pulse :
600W
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Reverse Standoff Voltage :
26V
Operating Temperature :
-65°C~150°C TJ
Clamping Voltage :
42.1V
Lifecycle Status :
IN PRODUCTION (Last Updated: 3 weeks ago)
Breakdown Voltage :
30.4V