MASMBG51CA
Mfr.Part #
MASMBG51CA
Package / Case
DO-215AA, SMB Gull Wing
Description
TVS DIODE 51VWM 82.4VC SMBG
Package / Case :
DO-215AA, SMB Gull Wing
Number of Terminations :
2
Diode Element Material :
SILICON
Max Reverse Leakage Current :
1μA
Mount :
Surface Mount
Pin Count :
2
Mounting Type :
Surface Mount
Operating Temperature :
-65°C~150°C TJ
JESD-609 Code :
e0
Reverse Standoff Voltage :
51V
Peak Pulse Power :
600W
Terminal Position :
Dual
Voltage - Breakdown (Min) :
56.7V
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn/Pb)
Bidirectional
Additional Feature :
High Reliability
Number of Pins :
Peak Pulse Current :
7.3A
Number of Elements :
1
Pbfree Code :
Lifecycle Status :
IN PRODUCTION (Last Updated: 1 month ago)
Power - Peak Pulse :
600W
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Clamping Voltage :
82.4V
Element Configuration :
Single
Breakdown Voltage :
59.7V
Packaging :
Bulk
Test Current :
1mA