MASMBG48CAE3
Mfr.Part #
MASMBG48CAE3
Package / Case
DO-215AA, SMB Gull Wing
Description
TVS DIODE 48VWM 77.4VC SMBG
Product Category :
Series :
Military, MIL-PRF-19500
Number of Elements :
1
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Clamping Voltage :
77.4V
Breakdown Voltage :
56.1V
Test Current :
1mA
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Lifecycle Status :
IN PRODUCTION (Last Updated: 1 month ago)
Pin Count :
2
Package / Case :
DO-215AA, SMB Gull Wing
JESD-609 Code :
e3
Packaging :
Bulk
Diode Element Material :
SILICON
Peak Pulse Power :
600W
Reverse Standoff Voltage :
48V
Max Reverse Leakage Current :
1μA
Number of Terminations :
2
Pbfree Code :
yes
Operating Temperature :
-65°C~150°C TJ
Mount :
Surface Mount
Power - Peak Pulse :
600W
Voltage - Breakdown (Min) :
53.3V
Peak Pulse Current :
7.7A