MASMBG24CAE3
Mfr.Part #
MASMBG24CAE3
Package / Case
DO-215AA, SMB Gull Wing
Description
TVS DIODE 24VWM 38.9VC SMBG
Package / Case :
DO-215AA, SMB Gull Wing
Pbfree Code :
yes
GENERAL PURPOSE
Number of Elements :
1
Additional Feature :
High Reliability
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
40
Power - Peak Pulse :
600W
Terminal Finish :
MATTE TIN
Peak Pulse Power :
600W
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Voltage - Breakdown (Min) :
26.7V
Operating Temperature :
-65°C~150°C TJ
Diode Element Material :
SILICON
Peak Pulse Current :
15.4A
Clamping Voltage :
38.9V
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Bidirectional Channels :
1
Mounting Type :
Surface Mount
Lifecycle Status :
IN PRODUCTION (Last Updated: 1 month ago)
Published :
JESD-609 Code :
e3
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Number of Pins :
2
Element Configuration :
Single
Reverse Standoff Voltage :
24V
Number of Terminations :
2
Series :
Military, MIL-PRF-19500
Test Current :
1mA