MASMBG160CAE3
Mfr.Part #
MASMBG160CAE3
Package / Case
DO-215AA, SMB Gull Wing
Description
TVS DIODE 160VWM 259VC SMBG
Product Category :
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
40
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Peak Pulse Current :
2.3A
Breakdown Voltage :
187.5V
Lifecycle Status :
IN PRODUCTION (Last Updated: 1 month ago)
Number of Pins :
2
JESD-609 Code :
e3
Mount :
Surface Mount
Clamping Voltage :
259V
Non-RoHS Compliant
Terminal Finish :
MATTE TIN
Series :
Military, MIL-PRF-19500
Pbfree Code :
yes
Power - Peak Pulse :
600W
No
Test Current :
1mA
Mounting Type :
Reverse Standoff Voltage :
160V
Diode Element Material :
SILICON
Terminal Position :
Dual
Published :
Peak Pulse Power :
600W
Voltage - Breakdown (Min) :
178V
Max Reverse Leakage Current :
1μA
Pin Count :
Operating Temperature :
-65°C~150°C TJ