MA5KP6.5CA
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
MA5KP6.5CA
Manufacturer
Microchip Technology
Package / Case
DO-204AR, Axial
Datasheet
Download
Description
TVS DIODE 6.5VWM 11.2VC DO204AR
Manufacturer :
Microchip Technology
Product Category :
Peak Pulse Current :
447A
Peak Pulse Power :
5kW
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Package / Case :
DO-204AR, Axial
Case Connection :
Isolated
Mounting Type :
Through Hole
Max Reverse Leakage Current :
2mA
Bidirectional Channels :
1
Packaging :
Bulk
Element Configuration :
Single
Terminal Form :
Wire
Pbfree Code :
No
Lifecycle Status :
IN PRODUCTION (Last Updated: 1 month ago)
Voltage - Breakdown (Min) :
7.22V
Clamping Voltage :
11.2V
Pin Count :
2
Number of Pins :
2
Number of Terminations :
Operating Temperature :
-65°C~150°C TJ
ECCN Code :
EAR99
Mount :
Through Hole
Reverse Standoff Voltage :
6.5V
Power - Peak Pulse :
5000W 5kW
Series :
Military, MIL-PRF-19500
Non-rep Peak Rev Power Dis-Max :
5000W
Factory Lead Time :
18 Weeks
Diode Element Material :
SILICON
Applications :
GENERAL PURPOSE
Power Line Protection :
No
Direction :
Bidirectional
Test Current :
50mA