MA5KP110AE3
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
MA5KP110AE3
Manufacturer
Microchip Technology
Package / Case
DO-204AR, Axial
Datasheet
Download
Description
TVS DIODE 110VWM 177VC DO204AR
Manufacturer :
Microchip Technology
Product Category :
Diode Element Material :
SILICON
Series :
Military, MIL-PRF-19500
Terminal Finish :
MATTE TIN
Voltage - Breakdown (Min) :
122V
Mount :
Through Hole
Pin Count :
2
Power Line Protection :
No
Number of Pins :
2
Lifecycle Status :
IN PRODUCTION (Last Updated: 1 month ago)
Unidirectional Channels :
1
Mounting Type :
Through Hole
Pbfree Code :
yes
Type :
Zener
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Terminal Form :
Wire
Peak Pulse Current :
28A
Published :
Max Reverse Leakage Current :
10μA
Test Current :
5mA
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
ECCN Code :
EAR99
Package / Case :
DO-204AR, Axial
Reverse Standoff Voltage :
110V
Non-rep Peak Rev Power Dis-Max :
5000W
Element Configuration :
Single
Applications :
GENERAL PURPOSE
Direction :
Unidirectional
Number of Terminations :
Factory Lead Time :
18 Weeks
Power - Peak Pulse :
5000W 5kW
JESD-609 Code :
e3
Case Connection :
Isolated
Peak Pulse Power :
5kW
Packaging :
Bulk
Number of Elements :
1
Clamping Voltage :
177V
Operating Temperature :
-65°C~150°C TJ