MA5KP20AE3
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
MA5KP20AE3
Manufacturer
Microchip Technology
Package / Case
DO-204AR, Axial
Datasheet
Download
Description
TVS DIODE 20VWM 32.4VC DO204AR
Manufacturer :
Microchip Technology
Product Category :
Direction :
Unidirectional
Clamping Voltage :
32.4V
Power - Peak Pulse :
5000W 5kW
Test Current :
5mA
Voltage - Breakdown (Min) :
22.2V
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Pbfree Code :
yes
Terminal Finish :
MATTE TIN
Case Connection :
Isolated
Series :
Military, MIL-PRF-19500
Number of Terminations :
2
Published :
Power Line Protection :
No
JESD-609 Code :
e3
Element Configuration :
Single
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Reverse Standoff Voltage :
20V
Peak Pulse Current :
154A
Diode Element Material :
SILICON
Packaging :
Bulk
Applications :
GENERAL PURPOSE
Mounting Type :
Through Hole
Type :
Zener
Mount :
Through Hole
Non-rep Peak Rev Power Dis-Max :
5000W
Unidirectional Channels :
1
Max Reverse Leakage Current :
10μA
Peak Pulse Power :
5kW
Package / Case :
DO-204AR, Axial
Pin Count :
2
Lifecycle Status :
IN PRODUCTION (Last Updated: 1 month ago)
Number of Elements :
1
ECCN Code :
EAR99
Operating Temperature :
-65°C~150°C TJ