MA0805CG0R5C500
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
MA0805CG0R5C500
Manufacturer
Meritek
Package / Case
0805 (2012 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 0.5PF 50V C0G/NP0 0805
Manufacturer :
Meritek
Product Category :
Ceramic Capacitors
Package / Case :
0805 (2012 Metric)
Applications :
GENERAL PURPOSE
Temperature Coefficient :
C0G, NP0
Ratings :
Product Status :
Active
Size / Dimension :
0.080 L x 0.050 W (2.03mm x 1.25mm)
Package :
Tape and Reel (TR)
Lead Style :
Features :
Height - Seated (Max) :
Voltage - Rated :
50V
Lead Spacing :
Series :
MA
Tolerance :
±0.25pF
Failure Rate :
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Thickness (Max) :
Capacitance :
0.5 pF
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Datasheets
MA0805CG0R5C500
Meritek MA0805CG0R5C500
MA 0805 2012Metric Ceramic Capacitor 0.080L x 0.050W 2.03mm x 1.25mm C0G NP0 ±0.25pF 0.5pF