M551B828K006AH
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
M551B828K006AH
Manufacturer
KEMET
Package / Case
M55 Module
Datasheet
Download
Description
CAP TANT POLY 8200UF 6V CHAS MNT
Manufacturer :
KEMET
Product Category :
Tantalum - Polymer Capacitors
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 85°C
Voltage - Rated :
6V
Factory Lead Time :
24 Weeks
Type :
Hermetically Sealed
Life (Hours) :
2000 hours
Size / Dimension :
2.051Lx1.992W 52.10mmx50.60mm
Manufacturer Size Code :
B
Mounting Type :
Chassis Mount
Packaging :
Bulk
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Package / Case :
M55 Module
Mount :
Chassis Mount
Height Seated (Max) :
0.520 13.20mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Series :
M55
Tolerance :
±10%
Capacitance :
8200µF
Published :
ESR (Equivalent Series Resistance) :
15mOhm @ 100kHz