M551B398M015AH
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
M551B398M015AH
Manufacturer
KEMET
Package / Case
M55 Module
Datasheet
Download
Description
CAP TANT POLY 3900UF 15V CHAS MT
Manufacturer :
KEMET
Product Category :
Tantalum - Polymer Capacitors
Mounting Type :
Chassis Mount
ESR (Equivalent Series Resistance) :
15mOhm @ 100kHz
Capacitance :
3900μF
Mount :
Chassis Mount
Pbfree Code :
No
Feature :
GENERAL PURPOSE
Life (Hours) :
2000 hours
Published :
Voltage - Rated :
15V
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Factory Lead Time :
24 Weeks
Size / Dimension :
2.051Lx1.992W 52.10mmx50.60mm
Packaging :
Bulk
Series :
M55
Package / Case :
M55 Module
Tolerance :
±20%
Type :
Hermetically Sealed
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 85°C
Height Seated (Max) :
0.520 13.20mm