M550B418M006AG
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
M550B418M006AG
Manufacturer
KEMET
Package / Case
M55 Module
Datasheet
Download
Description
CAP TANT POLY 4100UF 6V CHAS MNT
Manufacturer :
KEMET
Product Category :
Tantalum - Polymer Capacitors
Capacitance :
4100μF
Tolerance :
±20%
Factory Lead Time :
26 Weeks
Published :
Voltage - Rated :
6V
Size / Dimension :
1.906Lx1.110W 48.40mmx28.20mm
Pbfree Code :
yes
Package / Case :
M55 Module
Manufacturer Size Code :
B
JESD-609 Code :
e4
Series :
M55
Mounting Type :
Chassis Mount
Terminal Finish :
Gold (Au)
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Height Seated (Max) :
0.445 11.30mm
Lead Spacing :
0.453 11.50mm
ESR (Equivalent Series Resistance) :
30mOhm @ 100kHz
Packaging :
Bulk
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 85°C
Type :
Hermetically Sealed
Feature :
GENERAL PURPOSE
Operating Temperature :
-55°C~105°C