M550B108K060BT
Mfr.Part #
M550B108K060BT
Description
CAP TANT POLY 1000UF 60V CHAS MT
Voltage - Rated :
60V
Height Seated (Max) :
0.520 13.20mm
Life (Hours) :
2000 hours
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 85°C
Capacitance :
1000µF
Series :
M55
ESR (Equivalent Series Resistance) :
25mOhm @ 100kHz
Size / Dimension :
2.051Lx1.992W 52.10mmx50.60mm
Mount :
Chassis Mount
Feature :
GENERAL PURPOSE
Operating Temperature :
-55°C~105°C
Tolerance :
±10%