M550B108K060BH
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
M550B108K060BH
Manufacturer
KEMET
Package / Case
M55 Module
Datasheet
Download
Description
CAP TANT POLY 1000UF 60V CHAS MT
Manufacturer :
KEMET
Product Category :
Tantalum - Polymer Capacitors
Voltage - Rated :
60V
Height Seated (Max) :
0.520 13.20mm
Packaging :
Bulk
ESR (Equivalent Series Resistance) :
25mOhm @ 100kHz
Mount :
Chassis Mount
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Operating Temperature :
-55°C~105°C
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 85°C
Capacitance :
1000µF
Mounting Type :
Chassis Mount
Factory Lead Time :
22 Weeks
Size / Dimension :
2.051Lx1.992W 52.10mmx50.60mm
Series :
M55
Package / Case :
M55 Module
Published :
Feature :
GENERAL PURPOSE
Type :
Hermetically Sealed
Pbfree Code :
No
Tolerance :
±10%