M550B108K060AT
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
M550B108K060AT
Manufacturer
KEMET
Package / Case
M55 Module
Datasheet
Download
Description
CAP TANT POLY 1000UF 60V CHAS MT
Manufacturer :
KEMET
Product Category :
Tantalum - Polymer Capacitors
Tolerance :
±10%
Life (Hours) :
2000 hours
Capacitance :
1000µF
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Operating Temperature :
-55°C~105°C
Series :
M55
Manufacturer Size Code :
B
Pbfree Code :
yes
Factory Lead Time :
22 Weeks
Published :
Mounting Type :
Chassis Mount
Voltage - Rated :
60V
Package / Case :
M55 Module
Packaging :
Bulk
Type :
Hermetically Sealed
Size / Dimension :
2.051Lx1.992W 52.10mmx50.60mm
Height Seated (Max) :
0.520 13.20mm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 85°C
Mount :
Chassis Mount
Feature :
GENERAL PURPOSE
ESR (Equivalent Series Resistance) :
25mOhm @ 100kHz