M50-3503142
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
M50-3503142
Manufacturer
Harwin
Description
CONN HEADER VERT 62POS 1.27MM
Manufacturer :
Harwin
Product Category :
Headers, Male Pins
Mixed Contacts :
No
MIL Conformance :
No
Additional Feature :
RoHS Compliant
Body Depth :
0.039 inch
Insulation Color :
Black
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Stack Height (Mating) :
3.2mm 4.6mm 5.4mm 5.5mm 6.23mm
Contact Material :
COPPER ALLOY
Plating Thickness :
3μin
Contact Finish - Mating :
Gold
Number of Conductors :
ONE
Insulation Height :
0.039 1.00mm
JESD-609 Code :
e3
Dielectric Withstanding Voltage :
1400VAC V
Current Rating (Amps) :
1A
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Body Length or Diameter :
1.55 inch
Overall Contact Length :
0.248 6.30mm
Operating Temperature :
-40°C~105°C
Fastening Type :
Push-Pull
Contact Finish Thickness - Mating :
3.00μin 0.076μm
Pitch - Mating :
0.050 1.27mm
Number of Positions Loaded :
All
Termination :
Solder
Body Breadth :
0.134 inch
DIN Conformance :
Reliability :
COMMERCIAL
Number of Positions :
62
Number Of PCB Rows :
2
Mounting Type :
Through Hole
Length - Termination :
0.091 inch
HTS Code :
UL Flammability Code :
94V-0
PCB Contact Pattern :
RECTANGULAR
Packaging :
Bulk
Durability :
300 Cycles
Insulation Resistance :
1000000000Ohm
Insulation Material :
Thermoplastic
Shrouding :
Unshrouded
Pbfree Code :
yes
Style :
Board to Board or Cable
Number of Rows :
2
Contact Finish Thickness - Post :
98.4μin 2.50μm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Mating Contact Pitch :
0.05 inch
IEC Conformance :
Contact Finish - Post :
Tin
Contact Length - Post :
0.091 2.30mm
Connector Type :
Header
ECCN Code :
EAR99
Filter Feature :
Series :
Archer M50
Contact Type :
Male Pin
Row Spacing - Mating :
0.050 (1.27mm)
Contact Shape :
Square
Contact Length - Mating :
0.118 3.00mm
Option :
GENERAL PURPOSE
Datasheets
M50-3503142
Archer M50 Series 2-Row Header Solder Copper Alloy Bulk Through Hole Gold Thermoplastic 62-Position Board to Board or Cable 0.039 1.00mm Height