M50-015070W0445
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
M50-015070W0445
Manufacturer
Harwin
Description
CONN HEADER VERT 8POS 1.27MM
Manufacturer :
Harwin
Product Category :
Headers, Male Pins
Stack Height (Mating) :
6mm
Row Spacing - Mating :
0.050 (1.27mm)
Contact Material :
COPPER ALLOY
Number of Positions Loaded :
All
Insulation Height :
0.039 1.00mm
Termination :
Solder
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Current Rating (Amps) :
1A per Contact
Number of Positions :
8
Overall Contact Length :
0.374 9.50mm
Contact Length - Mating :
0.059 1.50mm
Style :
Board to Board
Contact Shape :
Square
Number of Rows :
2
Packaging :
Bulk
Operating Temperature :
-40°C~105°C
Mounting Type :
Through Hole
Pitch - Mating :
0.050 1.27mm
Fastening Type :
Push-Pull
Contact Finish - Mating :
Gold
Contact Length - Post :
0.276 7.01mm
Insulation Material :
Plastic
Connector Type :
Header
Series :
Archer M50
Shrouding :
Unshrouded
Contact Type :
Male Pin
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Insulation Color :
Black
Datasheets
M50-015070W0445
Archer M50 Series 2-Row Header Solder Copper Alloy Bulk Through Hole Gold Plastic 8-Position Board to Board 0.039 1.00mm Height