M48T12-70PC1
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
M48T12-70PC1
Manufacturer
STMicroelectronics
Package / Case
24-DIP Module (0.600, 15.24mm)
Datasheet
Download
Description
IC RTC CLK/CALENDAR PAR 24DIP
Stock
63
In Stock :
63
Manufacturer :
STMicroelectronics
Product Category :
Real Time Clocks
Type :
Clock/Calendar
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Operating Temperature :
0°C~70°C
Radiation Hardening :
No
Feature :
Leap Year
Date Format :
YY-MM-DD-dd
Current - Timekeeping (Max) :
3mA @ 4.5V~5.5V
Memory Size :
15.6kB
Number of Terminations :
24
Interface :
Parallel
RAM (words) :
2040
Series :
Timekeeper®
Frequency :
70GHz
Interrupt Capability :
N
Terminal Position :
Dual
Power Supplies :
5V
Nominal Supply Current :
80mA
Number of Outputs :
8
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
REACH SVHC :
No SVHC
Mounting Type :
Through Hole
Package / Case :
24-DIP Module (0.600, 15.24mm)
Time-Min :
SECONDS
Factory Lead Time :
25 Weeks
Base Part Number :
M48T12
Terminal Pitch :
2.54mm
Access Time :
100 ns
Width :
18.34mm
Volatile :
No
Height :
8.89mm
Number of Pins :
24
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Time Format :
HH:MM:SS (24 hr)
Mount :
Through Hole
JESD-609 Code :
e3
Logic Function :
Clock
Supply Voltage :
5V
Length :
34.8mm
Voltage - Supply :
4.5V~5.5V
Operating Supply Voltage :
5V
Lifecycle Status :
ACTIVE (Last Updated: 7 months ago)
Lead Free :
Lead Free
Packaging :
Tube
ECCN Code :
EAR99
Pin Count :
Datasheets
M48T12-70PC1
Introducing Real Time Clocks STMicroelectronics M48T12-70PC1 from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Type:Clock/Calendar, Operating Temperature:0°C~70°C, Number of Terminations:24, Mounting Type:Through Hole, Package / Case:24-DIP Module (0.600, 15.24mm), Base Part Number:M48T12, Number of Pins:24, M48T12-70PC1 pinout, M48T12-70PC1 datasheet PDF, M48T12-70PC1 amp .Beyond Real Time Clocks STMicroelectronics M48T12-70PC1 ,we also offer DS1371U+T&R, RV-3129-C3-32.768KHZ-OPTION-B-TA-QC, RV-8523-C3-32.768KHZ-20PPM-TA-QC, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.