M48T02-150PC1
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
M48T02-150PC1
Manufacturer
STMicroelectronics
Package / Case
24-DIP Module (0.600, 15.24mm)
Datasheet
Download
Description
IC RTC CLK/CALENDAR PAR 24DIP
Stock
280
In Stock :
280
Manufacturer :
STMicroelectronics
Product Category :
Real Time Clocks
Number of Pins :
24
Operating Temperature :
0°C~70°C
Pin Count :
24
Date Format :
YY-MM-DD-dd
Terminal Position :
Dual
Time-Min :
SECONDS
Radiation Hardening :
No
Type :
Clock/Calendar
Mounting Type :
Through Hole
Feature :
Leap Year
Nominal Supply Current :
80mA
Memory Size :
2kB
Power Supplies :
5V
Current - Timekeeping (Max) :
3mA @ 4.7V~5.5V
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Interface :
Parallel
Frequency :
150GHz
Time Format :
HH:MM:SS (24 hr)
Lead Free :
Lead Free
Logic Function :
Clock
Height :
8.89mm
Lifecycle Status :
ACTIVE (Last Updated: 7 months ago)
Volatile :
No
HTS Code :
Number of Terminations :
Series :
Timekeeper®
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
RAM (words) :
2040
Factory Lead Time :
25 Weeks
ECCN Code :
EAR99
Operating Supply Voltage :
5V
JESD-609 Code :
e3
Terminal Pitch :
2.54mm
Length :
34.8mm
Interrupt Capability :
N
Supply Voltage :
5V
Mount :
Through Hole
Package / Case :
24-DIP Module (0.600, 15.24mm)
Voltage - Supply :
4.75V~5.5V
Packaging :
Tube
Width :
18.34mm
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Access Time :
150 ns
Additional Feature :
10 YEARS DATA RETENTION; ACCURACY 1 MIN/MONTH @ 25 DEGREE C; WRITE PROTECT VOLTAGE = 4.5V
REACH SVHC :
No SVHC
Base Part Number :
M48T02
Datasheets
M48T02-150PC1
Introducing Real Time Clocks STMicroelectronics M48T02-150PC1 from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Number of Pins:24, Operating Temperature:0°C~70°C, Type:Clock/Calendar, Mounting Type:Through Hole, Number of Terminations:24, Package / Case:24-DIP Module (0.600, 15.24mm), Base Part Number:M48T02, M48T02-150PC1 pinout, M48T02-150PC1 datasheet PDF, M48T02-150PC1 amp .Beyond Real Time Clocks STMicroelectronics M48T02-150PC1 ,we also offer DS1371U+T&R, RV-3129-C3-32.768KHZ-OPTION-B-TA-QC, RV-8523-C3-32.768KHZ-20PPM-TA-QC, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.