M30-4100746
Mfr.Part #
M30-4100746
Manufacturer
Harwin
Package / Case
SIL
Description
CONN HEADER R/A 7POS 1.25MM
Manufacturer :
Harwin
Product Category :
Headers, Male Pins
Packaging :
Bulk
Connector Type :
Header
Contact Shape :
RECTANGULAR
Number of Rows :
1
MIL Conformance :
No
Style :
Board to Cable/Wire
Filter Feature :
No
Package / Case :
SIL
JESD-609 Code :
e3
UL Flammability Code :
94V-0
Number of Positions Loaded :
All
Number Of PCB Rows :
1
Number of Positions :
7
Reference Standard :
UL
Contact Resistance :
20mOhm
Insulation Height :
0.138 3.50mm
Fastening Type :
Detent Lock
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Insulation Material :
Polyamide (PA66), Nylon 6/6
Pbfree Code :
yes
Dielectric Withstanding Voltage :
500VAC V
Series :
M30
Number of Conductors :
ONE
Operating Temperature :
-25°C~85°C
Additional Feature :
RoHS Compliant
Mount :
Through Hole
Current Rating (Amps) :
1A
HTS Code :
Contact Length - Post :
0.091 2.30mm
Insulation Color :
Natural
DIN Conformance :
Voltage - Rated :
100V
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Mating Contact Pitch :
0.049 inch
Contact Finish - Mating :
Tin
IEC Conformance :
Option :
GENERAL PURPOSE
Shrouding :
Shrouded - 4 Wall
Published :
Polarization Key :
POLARIZED HOUSING
Contact Type :
Male Pin
Contact Material :
Phosphor Bronze
ECCN Code :
EAR99
Mixed Contacts :
Reliability :
COMMERCIAL
Mounting Type :
Through Hole, Right Angle
Pitch - Mating :
0.049 1.25mm
Termination :
Solder
Datasheets
M30-4100746
M30 Series 1-Row Header Solder Phosphor Bronze Bulk Through Hole, Right Angle Tin Polyamide (PA66), Nylon 6/6 7-Position Board to Cable/Wire 0.138 3.50mm Height