M30-1100400
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
M30-1100400
Manufacturer
Harwin
Package / Case
SIL
Datasheet
Download
Description
CONN RCPT HSG 4POS 1.25MM
Manufacturer :
Harwin
Product Category :
Rectangular Connector Housings
Contact Type :
Female Socket
Radiation Hardening :
No
Depth :
4.1mm
Reference Standard :
UL
Body/Shell Style :
PLUG
Filter Feature :
No
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Pitch :
0.049 1.25mm
Contact Gender :
FEMALE
Lead Pitch :
2.5mm
Published :
Width :
3.4mm
Contact Resistance :
30mOhm
Voltage - Rated AC :
150V
Max Current Rating :
1A
Mixed Contacts :
Max Voltage Rating (AC) :
150V
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Mount :
Cable, Free Hanging
REACH SVHC :
No SVHC
Number of Rows :
1
Total Number of Contacts :
4
Note :
Contacts Not Included
Number of Conductors :
ONE
Insulation Resistance :
1GOhm
Connector Type :
Receptacle
Dielectric Withstanding Voltage :
500VAC V
Polarization Key :
POLARIZED HOUSING
Pbfree Code :
yes
Series :
M30
Housing Material :
Nylon
MIL Conformance :
Color :
Natural
Rated Current (Signal) :
1A
Contact Termination :
Crimp
Factory Lead Time :
13 Weeks
IEC Conformance :
Current Rating :
1A
Voltage - Rated DC :
150V
DIN Conformance :
Number of Positions :
4
Min Operating Temperature :
-55°C
Reliability :
COMMERCIAL
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
Package / Case :
SIL
Orientation :
Straight
Max Operating Temperature :
85°C
Length :
6.65mm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Packaging :
Bulk
Option :
WITH CABLE ASSEMBLY
Datasheets
M30-1100400
Harwin M30-1100400
1 Rows Receptacle Bulk Natural 4 Positions Free Hanging (In-Line) Female Socket Crimp M30 Nylon
M30-1100400 Overview
M30-1100400 Features
M30 series
M30-1100400 Applications
There are a lot of Harwin Inc.
M30-1100400 Rectangular Connectors applications.
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • JST
    CONN RCPT HSG 3POS 2.50MM
  • CnC Tech
    CONN RCPT HSG 2POS 2.50MM
  • CnC Tech
    CONN RCPT HSG 2POS 2.50MM
  • JST
    CONN RCPT HSG 6POS 2.50MM
    CONN RCPT HSG 2POS 2.50MM