M30-1101400
Mfr.Part #
M30-1101400
Manufacturer
Harwin
Package / Case
SIL
Datasheet
Download
Description
CONN RCPT HSG 14POS 1.25MM
Manufacturer :
Harwin
Product Category :
Rectangular Connector Housings
Package / Case :
SIL
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Voltage - Rated AC :
150V
Factory Lead Time :
13 Weeks
Body/Shell Style :
PLUG
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Polarization Key :
POLARIZED HOUSING
Packaging :
Bulk
MIL Conformance :
No
Pbfree Code :
yes
IEC Conformance :
No
Contact Type :
Female Socket
Contact Design :
PREASSEM CONN
Filter Feature :
Mount :
Cable, Free Hanging
Insulation Resistance :
1GOhm
Reference Standard :
UL
Radiation Hardening :
Option :
GENERAL PURPOSE
Max Operating Temperature :
85°C
Series :
M30
Dielectric Withstanding Voltage :
500VAC V
Width :
3.4mm
REACH SVHC :
No SVHC
Rated Current (Signal) :
1A
Contact Material :
Phosphor Bronze
Max Current Rating :
1A
Reliability :
COMMERCIAL
Note :
Contacts Not Included
Current Rating :
1A
Voltage - Rated DC :
150V
Contact Resistance :
30mOhm
Mixed Contacts :
Depth :
4.1mm
Number of Rows :
1
Min Operating Temperature :
-55°C
Total Number of Contacts :
14
Housing Material :
Nylon
Number of Positions :
14
Contact Termination :
Crimp
DIN Conformance :
Max Voltage Rating (AC) :
150V
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Pitch :
0.049 1.25mm
Lead Pitch :
1.25mm
Insertion Force-Max :
4.8928 N
Published :
Length :
19.15mm
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
UL Flammability Code :
94V-0
Color :
Natural
Orientation :
Straight
Connector Type :
Receptacle
Datasheets
M30-1101400
Harwin M30-1101400
1 Rows Receptacle Bulk Natural 14 Positions Free Hanging (In-Line) Female Socket Crimp M30 Nylon
M30-1101400 Overview
M30-1101400 Features
M30 series
M30-1101400 Applications
There are a lot of Harwin Inc.
M30-1101400 Rectangular Connectors applications.
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • JST
    CONN RCPT HSG 3POS 2.50MM
  • CnC Tech
    CONN RCPT HSG 2POS 2.50MM
  • CnC Tech
    CONN RCPT HSG 2POS 2.50MM
  • JST
    CONN RCPT HSG 6POS 2.50MM
    CONN RCPT HSG 2POS 2.50MM