M22-2200546
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
M22-2200546
Manufacturer
Harwin
Package / Case
SIL
Datasheet
Download
Description
CONN HEADER VERT 5POS 2MM
Manufacturer :
Harwin
Product Category :
Headers, Male Pins
Number of Positions :
5
Gender :
Male
Max Voltage Rating (AC) :
100V
Reliability :
COMMERCIAL
Style :
Board to Cable/Wire
DIN Conformance :
No
Pitch - Mating :
0.079 2.00mm
Mount :
Through Hole
Packaging :
Tube
Number of Conductors :
ONE
Fastening Type :
Detent Lock
Connector Type :
Header
UL Flammability Code :
94V-0
Contact Length - Post :
0.134 3.40mm
Contact Material :
Brass
Filter Feature :
No
Series :
M22
JESD-609 Code :
e3
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Orientation :
Straight
Number Of PCB Rows :
1
Contact Resistance :
30mOhm
MIL Conformance :
Termination :
Kinked Pin, Solder
Mounting Type :
Through Hole
Max Current Rating :
2A
Stack Height (Mating) :
8.05mm
Insulation Material :
Polyamide (PA9T), Nylon 9T
Mating Contact Pitch :
0.079 inch
Insulation Color :
Natural
Factory Lead Time :
9 Weeks
Housing Material :
Nylon
Operating Temperature :
-25°C~85°C
Contact Finish - Mating :
Tin
Dielectric Withstanding Voltage :
800VAC V
Insulation Height :
0.240 6.10mm
Contact Type :
Male Pin
Contact Shape :
Square
Mixed Contacts :
Package / Case :
SIL
Option :
GENERAL PURPOSE
Additional Feature :
LATCHED, SHROUDED
Published :
Number of Positions Loaded :
All
Pbfree Code :
yes
Polarization Key :
POLARIZED HOUSING
PCB Contact Pattern :
RECTANGULAR
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Depth :
4.7mm
Number of Rows :
1
Radiation Hardening :
IEC Conformance :
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Reference Standard :
UL
Length :
12mm
Shrouding :
Shrouded - 4 Wall
Current Rating (Amps) :
2A per Contact
Datasheets
M22-2200546
Harwin M22-2200546
M22 Series 1-Row Header Kinked Pin, Solder Brass Tube Through Hole Tin Polyamide (PA9T), Nylon 9T 5-Position Board to Cable/Wire 0.240 6.10mm Height