M22-040040J0546
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
M22-040040J0546
Manufacturer
Harwin
Description
CONN HEADER R/A 10POS 2MM
Manufacturer :
Harwin
Product Category :
Headers, Male Pins
Number of Rows :
2
Pitch - Mating :
0.079 2.00mm
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Shrouding :
Unshrouded
Contact Type :
Male Pin
Operating Temperature :
-40°C~105°C
Number of Positions :
10
Insulation Color :
Black
Contact Finish - Mating :
Tin
Contact Material :
COPPER ALLOY
Insulation Height :
0.157 4.00mm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Packaging :
Bulk
Contact Shape :
Square
Row Spacing - Mating :
0.079 (2.00mm)
Contact Length - Post :
0.157 4.00mm
Style :
Board to Board or Cable
Connector Type :
Header
Number of Positions Loaded :
All
Insulation Material :
Polyamide (PA6T), Nylon 6T
Voltage - Rated :
500V
Contact Length - Mating :
0.157 4.00mm
Fastening Type :
Push-Pull
Termination :
Solder
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Series :
M22
Mounting Type :
Through Hole, Right Angle
Datasheets
M22-040040J0546
M22 Series 2-Row Header Solder Copper Alloy Bulk Through Hole, Right Angle Tin Polyamide (PA6T), Nylon 6T 10-Position Board to Board or Cable 0.157 4.00mm Height