M22-129035J0505
Mfr.Part #
M22-129035J0505
Manufacturer
Harwin
Description
CONN HEADER R/A 10POS 2MM
Manufacturer :
Harwin
Product Category :
Headers, Male Pins
Insulation Material :
Polyamide (PA6T), Nylon 6T
Style :
Board to Board or Cable
Contact Material :
COPPER ALLOY
Contact Type :
Male Pin
Pitch - Mating :
0.079 2.00mm
Packaging :
Bulk
Termination :
Solder
Insulation Height :
0.157 4.00mm
Operating Temperature :
-40°C~105°C
Contact Length - Mating :
0.508 12.90mm
Contact Length - Post :
0.138 3.50mm
Mounting Type :
Through Hole, Right Angle
Number of Positions Loaded :
All
Shrouding :
Unshrouded
Insulation Color :
Black
Connector Type :
Header
Row Spacing - Mating :
0.079 (2.00mm)
Contact Finish - Mating :
Gold
Series :
M22
Contact Shape :
Square
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Number of Rows :
2
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Fastening Type :
Push-Pull
Voltage - Rated :
500V
Number of Positions :
10
Datasheets
M22-129035J0505
M22 Series 2-Row Header Solder Copper Alloy Bulk Through Hole, Right Angle Gold Polyamide (PA6T), Nylon 6T 10-Position Board to Board or Cable 0.157 4.00mm Height