M22-062000S1005
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
M22-062000S1005
Manufacturer
Harwin
Description
CONN HEADER SMD 20POS 2MM
Manufacturer :
Harwin
Product Category :
Headers, Male Pins
Contact Material :
COPPER ALLOY
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Connector Type :
Header
Termination :
Solder
Contact Shape :
Square
Contact Type :
Male Pin
Voltage - Rated :
500V
Row Spacing - Mating :
0.079 (2.00mm)
Number of Rows :
2
Series :
M22
Number of Positions :
20
Shrouding :
Unshrouded
Mounting Type :
Surface Mount
Number of Positions Loaded :
All
Fastening Type :
Push-Pull
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Contact Finish - Mating :
Gold
Insulation Color :
Black
Stack Height (Mating) :
4.8mm 6.9mm 9.6mm
Pitch - Mating :
0.079 2.00mm
Operating Temperature :
-40°C~105°C
Contact Length - Mating :
0.244 6.20mm
Insulation Height :
0.059 1.50mm
Insulation Material :
Polyamide (PA6T), Nylon 6T
Packaging :
Bulk
Style :
Board to Board or Cable
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Datasheets
M22-062000S1005
M22 Series 2-Row Header Solder Copper Alloy Bulk Surface Mount Gold Polyamide (PA6T), Nylon 6T 20-Position Board to Board or Cable 0.059 1.50mm Height