LQM2HPN4R7MGCL
Mfr.Part #
LQM2HPN4R7MGCL
Manufacturer
Murata Electronics
Package / Case
1008 (2520 Metric)
Datasheet
Download
Description
FIXED IND 4.7UH 800MA 225MOHM SM
Stock
706
In Stock :
706
Fixed Inductors
Height Seated (Max) :
0.039 1.00mm
Termination :
SMD/SMT
Lifecycle Status :
IN PRODUCTION (Last Updated: 3 weeks ago)
Mounting Type :
Surface Mount
HTS Code :
Inductor Application :
RF INDUCTOR
Factory Lead Time :
7 Weeks
Shielding :
yes
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Number of Functions :
1
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Case Code (Imperial) :
1008
Frequency - Self Resonant :
25MHz
Height :
500μm
Packaging :
Cut Tape (CT)
REACH SVHC :
No SVHC
Material - Core :
Ferrite
ECCN Code :
EAR99
Size / Dimension :
0.098Lx0.079W 2.50mmx2.00mm
Packing Method :
TR, Embossed Plastic, 7 Inch
Package / Case :
1008 (2520 Metric)
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Tolerance :
±20%
Test Frequency :
1MHz
Mount :
Surface Mount
Number of Terminations :
2
Depth :
2.2mm
Current Rating :
800mA
Case Code (Metric) :
2520
Max DC Current :
800mA
Terminal Placement :
DUAL ENDED
Radiation Hardening :
No
Series :
LQM2
Shape/Size Description :
RECTANGULAR PACKAGE
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Inductance :
4.7μH
DC Resistance (DCR) :
225mOhm Max
Inductance Tolerance :
20%
Special Feature :
DCR IS MEASURED AT 25% TOLERANCE
Lead Free :
Lead Free
Type :
Multilayer
Datasheets
LQM2HPN4R7MGCL
Murata Electronics LQM2HPN4R7MGCL
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD