LQM2HPN2R2MG0L
Mfr.Part #
LQM2HPN2R2MG0L
Package / Case
1008 (2520 Metric)
Description
FIXED IND 2.2UH 1.3A 100MOHM SMD
Fixed Inductors
Lead Pitch :
5mm
Height :
12.5mm
Inductance :
2.2μH
Voltage - Rated DC :
50V
REACH SVHC :
No SVHC
Lifecycle Status :
IN PRODUCTION (Last Updated: 1 month ago)
Series :
LQM2
Resistance :
100MOhm
Tolerance :
±20%
Pbfree Code :
Multilayer
Diameter :
10mm
Depth :
2.2mm
Radiation Hardening :
No
Mount :
Through Hole
JESD-609 Code :
e3
Current Rating :
1.3A
Military Standard :
Not
HTS Code :
Frequency - Self Resonant :
40MHz
Test Frequency :
1MHz
Factory Lead Time :
7 Weeks
Lead Free :
Lead Free
Number of Pins :
2
Max DC Current :
1.3A
Inductance Tolerance :
20%
Mounting Type :
Surface Mount
Voltage - Rated :
50V
Terminal Placement :
DUAL ENDED
Number of Functions :
1
Case Code (Imperial) :
1008
Terminal Finish :
Tin (Sn)
Capacitance :
220μF
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Termination :
SMD/SMT
Shape/Size Description :
RECTANGULAR PACKAGE
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Material - Core :
Ferrite
Height Seated (Max) :
0.039 1.00mm
Operating Temperature :
-55°C~125°C
ECCN Code :
EAR99
Size / Dimension :
0.098Lx0.079W 2.50mmx2.00mm
DC Current :
1.3A
Package / Case :
1008 (2520 Metric)
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Packing Method :
TR, Embossed Plastic, 7 Inch
DC Resistance (DCR) :
100mOhm Max
Case Code (Metric) :
2520
Datasheets
LQM2HPN2R2MG0L
Murata Electronics LQM2HPN2R2MG0L
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD