LP271M200A1P3
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
LP271M200A1P3
Manufacturer
Cornell Dubilier Electronics
Package / Case
Radial, Can - Snap-In
Datasheet
Download
Description
CAP ALUM 270UF 20% 200V SNAP
Manufacturer :
Cornell Dubilier Electronics
Product Category :
Aluminum Electrolytic Capacitors
Operating Temperature :
-40°C~105°C
Leakage Current :
0.69714mA
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Polarization :
Polar
Pbfree Code :
yes
Lifetime @ Temp :
1000 Hrs @ 105°C
Number of Terminations :
2
Height :
25mm
Capacitance :
270μF
Dielectric Material :
ALUMINUM (WET)
Mount :
Through Hole
JESD-609 Code :
e3
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Lead Pitch :
10.0076mm
ESR :
737 mΩ
Packaging :
Bulk
Series :
SLP0712TE (750W)
Ripple Current :
1100mA
Tolerance :
±20%
Voltage - Rated DC :
200V
Life (Hours) :
1000 hours
Height Seated (Max) :
0.984 25.00mm
Mounting Type :
Through Hole
Lead Spacing :
0.394 10.00mm
ECCN Code :
EAR99
Terminal Finish :
Tin (Sn)
Capacitor Type :
ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Terminal Pitch :
10mm
Published :
Size / Dimension :
0.866Dia 22.00mm
Package / Case :
Radial, Can - Snap-In
Diameter :
22mm