LP271M250C3P3
Mfr.Part #
LP271M250C3P3
Manufacturer
Cornell Dubilier Electronics
Package / Case
Radial, Can - Snap-In
Datasheet
Download
Description
CAP ALUM 270UF 20% 250V SNAP
Manufacturer :
Cornell Dubilier Electronics
Product Category :
Aluminum Electrolytic Capacitors
Pbfree Code :
yes
Series :
LP
Published :
Height :
30mm
ESR (Equivalent Series Resistance) :
922mOhm @ 120Hz
Operating Temperature :
-40°C~105°C
HTS Code :
Lead Pitch :
10.0076mm
Size / Dimension :
0.984Dia 25.00mm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Tan Delta :
0.15
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Applications :
GENERAL PURPOSE
Diameter :
25mm
JESD-609 Code :
e3
Ripple Current :
840mA
Leakage Current :
1.35mA
Terminal Finish :
Tin (Sn)
Polarization :
Polar
Mounting Type :
Through Hole
Life (Hours) :
1000 hours
Lifetime @ Temp :
1000 Hrs @ 105°C
Lead Spacing :
0.394 10.00mm
Number of Terminations :
2
Package / Case :
Radial, Can - Snap-In
Ripple Current @ High Frequency :
1.176A @ 100kHz
ECCN Code :
EAR99
Dielectric Material :
ALUMINUM (WET)
Height Seated (Max) :
1.181 30.00mm
Voltage - Rated DC :
250V
Mount :
Through Hole
Tolerance :
±20%
Ripple Current @ Low Frequency :
840mA @ 120Hz
Termination :
Snap in
Packaging :
Bulk
Terminal Pitch :
10mm
Capacitance :
270μF
Capacitor Type :
ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Datasheets
LP271M250C3P3
Cornell Dubilier Electronics LP271M250C3P3
LP 270μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 840mA 0.984Dia 25.00mm -40°C~105°C Polar 10.0076mm Radial, Can - Snap-In