LLS2Z182MELC
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
LLS2Z182MELC
Manufacturer
Nichicon
Package / Case
Radial, Can - Snap-In
Datasheet
Download
Description
CAP ALUM 1800UF 20% 180V SNAP
Manufacturer :
Nichicon
Product Category :
Aluminum Electrolytic Capacitors
Termination :
Snap in
Capacitance :
1800µF
Lead Spacing :
0.394 10.00mm
Leakage Current :
1.7mA
JESD-609 Code :
e3
Lead Free :
Lead Free
Lifetime @ Temp :
3000 Hrs @ 85°C
Tan Delta :
0.15
Package / Case :
Radial, Can - Snap-In
Life (Hours) :
3000 hours
HTS Code :
Factory Lead Time :
19 Weeks
Applications :
GENERAL PURPOSE
Radiation Hardening :
No
Polarization :
Polar
Size / Dimension :
1.378Dia 35.00mm
Mounting Type :
Through Hole
Number of Terminations :
2
Ripple Current @ Low Frequency :
4.54A @ 120Hz
Mount :
Through Hole
Series :
LLS
Capacitor Type :
ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
ECCN Code :
EAR99
Dielectric Material :
ALUMINUM (WET)
Pbfree Code :
yes
Lead Pitch :
10mm
Ripple Current @ High Frequency :
6.81A @ 50kHz
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Voltage - Rated DC :
180V
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Diameter :
35mm
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Ripple Current :
4.54A
Height Seated (Max) :
1.378 35.00mm
Tolerance :
±20%
Height :
35mm
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Packaging :
Bulk
Published :
Datasheets
LLS2Z182MELC
Nichicon LLS2Z182MELC
LLS 1800μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 4.54A 1.378Dia 35.00mm -40°C~85°C Polar 10mm Radial, Can - Snap-In