LLS2W181MELZ
Mfr.Part #
LLS2W181MELZ
Description
CAP ALUM 180UF 20% 450V SNAP
3000 hours
Lead Free :
Lead Free
Operating Temperature :
-25°C~85°C
Lead Pitch :
10mm
Ripple Current @ Low Frequency :
1.32A @ 120Hz
Leakage Current :
850μA
Tolerance :
±20%
Ripple Current @ High Frequency :
1.8876A @ 50kHz
Ripple Current :
1.32A
Height Seated (Max) :
1.772 45.00mm
Capacitance :
180µF
Lead Spacing :
0.394 10.00mm
Voltage - Rated DC :
450V
Height :
45mm
Lifetime @ Temp :
3000 Hrs @ 85°C
Size / Dimension :
0.866Dia 22.00mm
Diameter :
22mm
Tan Delta :
0.2
Datasheets
LLS2W181MELZ
Nichicon LLS2W181MELZ
LLS 180μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 1.32A 0.866Dia 22.00mm -25°C~85°C Polar 10mm Radial, Can - Snap-In