LLS2V391MELC
Mfr.Part #
LLS2V391MELC
Description
CAP ALUM 390UF 20% 350V SNAP
Stock
70
In Stock :
70
Published :
2009
Capacitance :
390µF
Leakage Current :
1.1mA
Height Seated (Max) :
1.260 32.00mm
Ripple Current @ Low Frequency :
2.3A @ 120Hz
Size / Dimension :
1.378Dia 35.00mm
Tolerance :
±20%
Diameter :
35mm
Operating Temperature :
-25°C~85°C
Tan Delta :
0.15
Voltage - Rated :
350V
Ripple Current :
2.3A
Lead Spacing :
0.394 10.00mm
Rated (DC) Voltage (URdc) :
350V
Lead Pitch :
10mm
Ripple Current @ High Frequency :
3.289A @ 50kHz
Height :
30mm
Lifetime @ Temp :
3000 Hrs @ 85°C
Datasheets
LLS2V391MELC
Nichicon LLS2V391MELC
LLS 390μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 2.3A 1.378Dia 35.00mm -25°C~85°C Polar 10mm Radial, Can - Snap-In