LLS2E681MELA
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
LLS2E681MELA
Manufacturer
Nichicon
Package / Case
Radial, Can - Snap-In
Datasheet
Download
Description
CAP ALUM 680UF 20% 250V SNAP
Manufacturer :
Nichicon
Product Category :
Aluminum Electrolytic Capacitors
Polarization :
Polar
Package / Case :
Radial, Can - Snap-In
Termination :
Snap in
Operating Temperature :
-40°C~85°C
HTS Code :
Pbfree Code :
yes
Mount :
Through Hole
Height Seated (Max) :
1.575 40.00mm
Series :
LLS
Lead Free :
Lead Free
Number of Terminations :
2
Mounting Type :
Through Hole
Life (Hours) :
3000 hours
Ripple Current :
2.67A
Radiation Hardening :
No
Height :
40mm
Published :
Dielectric Material :
ALUMINUM (WET)
Voltage - Rated DC :
250V
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Ripple Current @ High Frequency :
4.005A @ 50kHz
Lifetime @ Temp :
3000 Hrs @ 85°C
Tan Delta :
0.15
JESD-609 Code :
e3
Ripple Current @ Low Frequency :
2.67A @ 120Hz
Size / Dimension :
0.984Dia 25.00mm
Leakage Current :
1.23mA
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Tolerance :
±20%
Voltage :
250V
Lead Spacing :
0.394 10.00mm
Lead Pitch :
10mm
Capacitance :
680μF
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Lead Diameter :
800 µm
Packaging :
Bulk
Diameter :
25mm
Factory Lead Time :
19 Weeks
Capacitor Type :
ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
ECCN Code :
EAR99
Applications :
GENERAL PURPOSE
Datasheets
LLS2E681MELA
Introducing Aluminum Electrolytic Capacitors Nichicon LLS2E681MELA from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Package / Case:Radial, Can - Snap-In, Operating Temperature:-40°C~85°C, Number of Terminations:2, Mounting Type:Through Hole, Voltage:250V, LLS2E681MELA pinout, LLS2E681MELA datasheet PDF, LLS2E681MELA amp .Beyond Aluminum Electrolytic Capacitors Nichicon LLS2E681MELA ,we also offer 865080642006, 865080342006, EEE-FK1E100R, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
Nichicon LLS2E681MELA
LLS 680μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 2.67A 0.984Dia 25.00mm -40°C~85°C Polar 10mm Radial, Can - Snap-In