LLS2C102MELC
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
LLS2C102MELC
Manufacturer
Nichicon
Package / Case
Radial, Can - Snap-In
Datasheet
Download
Description
CAP ALUM 1000UF 20% 160V SNAP
Manufacturer :
Nichicon
Product Category :
Aluminum Electrolytic Capacitors
Voltage - Rated :
160V
Applications :
GENERAL PURPOSE
Lifetime @ Temp :
3000 Hrs @ 85°C
Termination :
Snap in
RoHS Status :
RoHS Compliant
Polarization :
Polar
Mount :
Through Hole
Diameter :
35mm
Package / Case :
Radial, Can - Snap-In
Length :
25mm
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Published :
Min Operating Temperature :
-40°C
Mounting Type :
Through Hole
Packaging :
Bulk
Lead Pitch :
10mm
Tolerance :
±20%
Capacitance :
1000µF
Max Operating Temperature :
85°C
Series :
LLS
Life (Hours) :
3000 hours
Voltage - Rated DC :
160V
Lead Free :
Lead Free
Datasheets
LLS2C102MELC
Nichicon LLS2C102MELC
LLS 1000μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole -40°C~85°C Polar 10mm Radial, Can - Snap-In