LLS1K562MELB
Mfr.Part #
LLS1K562MELB
Description
CAP ALUM 5600UF 20% 80V SNAP
Stock
10
In Stock :
10
Tan Delta :
0.2
Diameter :
30mm
Ripple Current @ High Frequency :
5.405A @ 50kHz
Lead Pitch :
10mm
Published :
2009
Size / Dimension :
1.181Dia 30.00mm
Ripple Current @ Low Frequency :
4.7A @ 120Hz
Height :
45mm
Leakage Current :
2mA
Capacitance :
5600µF
Package / Case :
Radial, Can - Snap-In
Voltage - Rated DC :
80V
Tolerance :
±20%
Ripple Current :
4.7A
Lifetime @ Temp :
3000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Feature :
Lead Spacing :
0.394 10.00mm
Height Seated (Max) :
1.850 47.00mm
Datasheets
LLS1K562MELB
Nichicon LLS1K562MELB
LLS 5600μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 4.7A 1.181Dia 30.00mm -40°C~85°C Polar 10mm Radial, Can - Snap-In