LLG2W391MELC30
Mfr.Part #
LLG2W391MELC30
Description
CAP ALUM 390UF 20% 450V SNAP
Aluminum Electrolytic Capacitors
Test Frequency :
120Hz
Ripple Current @ Low Frequency :
2.1A @ 120Hz
LLG
Number of Pins :
2
Ripple Current :
2.1A
Lead Spacing :
0.394 10.00mm
Leakage Current :
1.25mA
Height Seated (Max) :
1.260 32.00mm
Voltage - Rated DC :
450V
Capacitance :
390µF
Diameter :
35mm
Height :
30mm
Tan Delta :
0.2
Operating Temperature :
-25°C~85°C
Lead Pitch :
10mm
Ripple Current @ High Frequency :
3.003A @ 50kHz
Tolerance :
±20%
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 85°C
Size / Dimension :
1.378Dia 35.00mm
Datasheets
LLG2W391MELC30
Nichicon LLG2W391MELC30
LLG 390μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 2.1A 1.378Dia 35.00mm -25°C~85°C Polar 10mm Radial, Can - Snap-In