LLG2E152MELC40
Mfr.Part #
LLG2E152MELC40
Description
CAP ALUM 1500UF 20% 250V SNAP
Lead Pitch :
10mm
Voltage - Rated DC :
250V
Factory Lead Time :
19 Weeks
Ripple Current :
4.25A
Ripple Current @ High Frequency :
6.375A @ 50kHz
Capacitance :
1500μF
Diameter :
35mm
Size / Dimension :
1.378Dia 35.00mm
Tolerance :
±20%
Lead Spacing :
0.394 10.00mm
Published :
Ripple Current @ Low Frequency :
4.25A @ 120Hz
Leakage Current :
1.83mA
Height :
40mm
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 85°C
Through Hole
HTS Code :
Height Seated (Max) :
1.654 42.00mm
Tan Delta :
0.15
Datasheets
LLG2E152MELC40
Nichicon LLG2E152MELC40
LLG 1500μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 4.25A 1.378Dia 35.00mm -40°C~85°C Polar 10mm Radial, Can - Snap-In