LKSN2822MESC
Mfr.Part #
LKSN2822MESC
Description
CAP ALUM 8200UF 20% 56V SNAP
Polar
Tan Delta :
0.3
Terminal Pitch :
10mm
Tolerance :
±20%
Voltage - Rated DC :
56V
Size / Dimension :
1.378Dia 35.00mm
Ripple Current @ Low Frequency :
3.8A @ 120Hz
Diameter :
35mm
Test Frequency :
120Hz
Lifetime @ Temp :
1000 Hrs @ 85°C
Height Seated (Max) :
1.457 37.00mm
Mounting Type :
Through Hole
Number of Pins :
RoHS Status :
RoHS Compliant
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Capacitance :
8200µF
Lead Spacing :
0.394 10.00mm
Ripple Current :
3.8A
Datasheets
LKSN2822MESC
Nichicon LKSN2822MESC
LKS 8200μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 3.8A 1.378Dia 35.00mm -40°C~85°C Polar Radial, Can - Snap-In