LKSN2822MESB
Mfr.Part #
LKSN2822MESB
Description
CAP ALUM 8200UF 20% 56V SNAP
17 Weeks
Length :
45mm
Capacitance :
8200µF
Terminal Pitch :
10mm
Voltage - Rated DC :
56V
Tolerance :
±20%
Test Frequency :
120Hz
Lead Spacing :
0.394 10.00mm
Ripple Current :
3.8A
Lifetime @ Temp :
1000 Hrs @ 85°C
Diameter :
30mm
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Ripple Current @ Low Frequency :
3.8A @ 120Hz
Size / Dimension :
1.181Dia 30.00mm
Height Seated (Max) :
1.850 47.00mm
Datasheets
LKSN2822MESB
Nichicon LKSN2822MESB
LKS 8200μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 3.8A 1.181Dia 30.00mm -40°C~85°C Polar Radial, Can - Snap-In