LGX2E681MELB35
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
LGX2E681MELB35
Manufacturer
Nichicon
Package / Case
Radial, Can - Snap-In
Datasheet
Download
Description
CAP ALUM 680UF 20% 250V SNAP
Manufacturer :
Nichicon
Product Category :
Aluminum Electrolytic Capacitors
Ripple Current :
2.06A
Series :
LGX
Lead Pitch :
10mm
JESD-609 Code :
e3
Ripple Current @ High Frequency :
3.09A @ 50kHz
Dielectric Material :
ALUMINUM (WET)
Number of Terminations :
2
Operating Temperature :
-25°C~105°C
ECCN Code :
EAR99
Packaging :
Bulk
Voltage - Rated DC :
250V
Terminal Shape :
Wire
Mount :
Through Hole
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Mounting Type :
Through Hole
Radiation Hardening :
No
Height :
35mm
Tolerance :
±20%
Leakage Current :
1.23mA
Capacitor Type :
ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Tan Delta :
0.15
Polarization :
Polar
Applications :
GENERAL PURPOSE
Diameter :
30mm
Lead Spacing :
0.394 10.00mm
Ripple Current @ Low Frequency :
2.06A @ 120Hz
Voltage :
250V
Capacitance :
680μF
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
HTS Code :
Height Seated (Max) :
1.457 37.00mm
Termination :
Snap in
Published :
Lead Diameter :
800 µm
Pbfree Code :
yes
Factory Lead Time :
19 Weeks
Size / Dimension :
1.181Dia 30.00mm
Lifetime @ Temp :
5000 Hrs @ 105°C
Life (Hours) :
5000 hours
Feature :
GENERAL PURPOSE
Package / Case :
Radial, Can - Snap-In
Datasheets
LGX2E681MELB35
Introducing Aluminum Electrolytic Capacitors Nichicon LGX2E681MELB35 from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Number of Terminations:2, Operating Temperature:-25°C~105°C, Mounting Type:Through Hole, Voltage:250V, Package / Case:Radial, Can - Snap-In, LGX2E681MELB35 pinout, LGX2E681MELB35 datasheet PDF, LGX2E681MELB35 amp .Beyond Aluminum Electrolytic Capacitors Nichicon LGX2E681MELB35 ,we also offer 865080642006, 865080342006, EEE-FK1E100R, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
Nichicon LGX2E681MELB35
LGX 680μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 2.06A 1.181Dia 30.00mm -25°C~105°C Polar 10mm Radial, Can - Snap-In