LGW2G221MELB30
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
LGW2G221MELB30
Manufacturer
Nichicon
Package / Case
Radial, Can - Snap-In
Datasheet
Download
Description
CAP ALUM 220UF 20% 400V SNAP
Stock
191
In Stock :
191
Manufacturer :
Nichicon
Product Category :
Aluminum Electrolytic Capacitors
HTS Code :
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Life (Hours) :
3000 hours
Lead Pitch :
10mm
Published :
2009
Applications :
GENERAL PURPOSE
Height Seated (Max) :
1.181 30.00mm
Leakage Current :
0.88mA
Factory Lead Time :
19 Weeks
Tan Delta :
0.15
Ripple Current @ High Frequency :
2.5597A @ 50kHz
Number of Terminations :
2
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Size / Dimension :
1.181Dia 30.00mm
Mounting Type :
Through Hole
Tolerance :
±20%
Voltage - Rated DC :
400V
Polarization :
Polar
Termination :
Snap in
Ripple Current :
1.79A
Lead Diameter :
800 µm
Dielectric Material :
ALUMINUM (WET)
Lifetime @ Temp :
3000 Hrs @ 105°C
Packaging :
Bulk
JESD-609 Code :
e3
Mount :
Through Hole
Capacitor Type :
ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
ECCN Code :
EAR99
Pbfree Code :
yes
Capacitance :
220μF
Diameter :
30mm
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Operating Temperature :
-25°C~105°C
Ripple Current @ Low Frequency :
1.79A @ 120Hz
Series :
LGW
Package / Case :
Radial, Can - Snap-In
Lead Spacing :
0.394 10.00mm
Datasheets
LGW2G221MELB30
Nichicon LGW2G221MELB30
LGW 220μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 1.79A 1.181Dia 30.00mm -25°C~105°C Polar 10mm Radial, Can - Snap-In