LGN2V561MELB45
Mfr.Part #
LGN2V561MELB45
Description
CAP ALUM 560UF 20% 350V SNAP
Lead Spacing :
0.394 10.00mm
Size / Dimension :
1.181Dia 30.00mm
Lifetime @ Temp :
3000 Hrs @ 105°C
Diameter :
30mm
Height :
45mm
Operating Temperature :
-25°C~105°C
Voltage - Rated DC :
350V
Leakage Current :
1.32mA
Tolerance :
±20%
Capacitance :
560μF
Ripple Current :
1.5A
Lead Pitch :
10mm
Height Seated (Max) :
1.850 47.00mm
Ripple Current @ High Frequency :
2.145A @ 50kHz
Ripple Current @ Low Frequency :
1.5A @ 120Hz
Datasheets
LGN2V561MELB45
Nichicon LGN2V561MELB45
LGN 560μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 1.5A 1.181Dia 30.00mm -25°C~105°C Polar 10mm Radial, Can - Snap-In