LFXP20E-3FN388I
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
LFXP20E-3FN388I
Manufacturer
Lattice Semiconductor
Package / Case
388-BBGA
Datasheet
Download
Description
IC FPGA 268 I/O 388FBGA
Manufacturer :
Lattice Semiconductor
Product Category :
FPGAs (Field Programmable Gate Array)
Pbfree Code :
yes
Radiation Hardening :
No
Number of Pins :
388
Mount :
Surface Mount
Frequency :
320MHz
Series :
XP
ECCN Code :
EAR99
Packaging :
Tray
Operating Supply Voltage :
1.2V
RoHS Status :
RoHS Compliant
Mounting Type :
Surface Mount
Pin Count :
388
RAM Size :
49.5kB
Total RAM Bits :
Number of Gates :
4
Number of Logic Blocks (LABs) :
Operating Temperature :
-40°C~100°C TJ
Number of I/O :
268
Package / Case :
388-BBGA
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
3 (168 Hours)
Memory Size :
59.4kB
Lead Free :
Lead Free
Base Part Number :
LFXP20
Voltage - Supply :
1.14V~1.26V
Number of Logic Elements/Cells :
Published :
Datasheets
LFXP20E-3FN388I
1.2V V 59.4kB B FPGAs XP Series 320MHz MHz 388-BBGA
LFXP20E-3FN388I Overview
There is a 388-BBGA package that includes this component. 268 I/Os are available for transferring data more efficiently. A fundamental building block consists of 20000 logic elements/cells. The Surface Mount-slot on the development board allows you to attach the FPGA module. A supply voltage of 1.14V~1.26V is needed in order for fpga chips to operate. As part of the XP series of FPGAs, it is a type of FPGA. While operating, the operating temperature should be kept within a range of -40°C~100°C TJ. As a space-saving measure, this FPGA model is contained within Tray. There are 405504 RAM bits that are available with this device. In order to find related parts, you can use its base part number LFXP20. There is a maximum RAM si49.5kBe of 49.5kB on this FPGA module, which is necessary to ensure the normal operation of the program. It has a total of 388 pins that are designed for it. Providing that this FPGA is mounted in Surface Mount, it will be able to perform according to its specifications in a flawless manner. Designers can fully utilize its flexibility with 1.2V supply voltage. There are 4 gates that make up its basic building block. As far as the pin count is concerned, it has 388 pins. There are a total of 2500 logic blocks (LABs) that form the basic building blocks of this program. Programs and data can be stored in the 59.4kB memory embedded in this FPGA module. With a frequency of 320MHz, it delivers high efficiency.
LFXP20E-3FN388I Features
268 I/Os
Up to 405504 RAM bits
388 LABs/CLBs
2500 logic blocks (LABs)
Operating from a frequency of 320MHz