LD13CC272KAB1A
Mfr.Part #
LD13CC272KAB1A
Manufacturer
KYOCERA AVX
Package / Case
1825 (4564 metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 2700PF 630V X7R 1825
Capacitance :
2700pF
Temperature Coefficient :
X7R
Tolerance :
±10%
Feature :
High Voltage
Dielectric :
X7R
Mount :
Surface Mount
Thickness (Max) :
0.100 2.54mm
Voltage - Rated DC :
630V
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Termination :
SMD/SMT
Published :
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Length :
4.5mm
Depth :
6.4mm
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Package / Case :
1825 (4564 metric)
Max Operating Temperature :
125°C
Case Code (Imperial) :
Radiation Hardening :
No
Case Code (Metric) :
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Series :
LD
Voltage - Rated :
630V
Height :
2.54mm
Width :
6.4008mm
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Lead Free :
Contains Lead
Applications :
GENERAL PURPOSE
Min Operating Temperature :
-55°C
Size / Dimension :
0.177Lx0.252W 4.50mmx6.40mm
Thickness :
2.54mm
Datasheets
LD13CC272KAB1A
KYOCERA AVX LD13CC272KAB1A
LD 2700pF 630V Ceramic Capacitor ±10% X7R 0.177Lx0.252W 4.50mmx6.40mm -55°C~125°C High Voltage Surface Mount, MLCC 1825 (4564 Metric)
LD13CC272KAB1A Overview
Programs on this device are of 0.177Lx0.252W 4.50mmx6.40mm size/dimension.Temperatures greater than -55°C are recommended for stable operation.Temperature coefficient of resistance refers to the change in electrical resistance of a substance per degree change in temperature, with X7R being the highest temperature coefficient.The unit can operate at 630V Volts DC - Rated DC.
LD13CC272KAB1A Features
a size/dimension of 0.177Lx0.252W 4.50mmx6.40mm
with X7R being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 630V