LD13AC103KAB1A
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
LD13AC103KAB1A
Manufacturer
KYOCERA AVX
Package / Case
1825 (4564 metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 10000PF 1KV X7R 1825
Manufacturer :
KYOCERA AVX
Product Category :
Ceramic Capacitors
Package / Case :
1825 (4564 metric)
Lead Free :
Contains Lead
Series :
LD
Feature :
High Voltage
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Published :
Pbfree Code :
No
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Capacitance :
10000pF
Thickness :
2.54mm
Multilayer :
yes
Length :
4.5mm
Height :
2.54mm
Reach Compliance Code :
not_compliant
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Dielectric Material :
Ceramic
HTS Code :
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Tolerance :
±10%
Size / Dimension :
0.177Lx0.252W 4.50mmx6.40mm
Case Code (Metric) :
JESD-609 Code :
e0
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Temperature Coefficient :
X7R
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn/Pb) - with Nickel (Ni) barrier
ECCN Code :
EAR99
Temperature Characteristics Code :
X7R
Applications :
GENERAL PURPOSE
Rated (DC) Voltage (URdc) :
1000V
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Termination :
SMD/SMT
Voltage - Rated DC :
1kV
Case Code (Imperial) :
Mount :
Surface Mount
Thickness (Max) :
0.100 2.54mm
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Width :
6.4mm
Number of Terminations :
2
Packing Method :
TR, 7 INCH
Datasheets
LD13AC103KAB1A
KYOCERA AVX LD13AC103KAB1A
LD 10000pF Ceramic Capacitor ±10% X7R 0.177Lx0.252W 4.50mmx6.40mm -55°C~125°C 2 Terminations High Voltage Surface Mount, MLCC 1825 (4564 Metric)
LD13AC103KAB1A Overview
This device's program size/dimension is 0.177Lx0.252W 4.50mmx6.40mm.A substance's temperature coefficient of resistance is generally defined as how its electrical resistance changes with per degree change in temperature.A voltage of 1kV can be used for operation.
LD13AC103KAB1A Features
a size/dimension of 0.177Lx0.252W 4.50mmx6.40mm
with X7R being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 1kV