LD12AC273KAB1A
Mfr.Part #
LD12AC273KAB1A
Manufacturer
KYOCERA AVX
Package / Case
1812 (4532 Metric)
Description
CAP CER 0.027UF 1KV X7R 1812
Manufacturer :
KYOCERA AVX
Product Category :
Ceramic Capacitors
Thickness :
2.54mm
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Height :
2.54mm
ECCN Code :
EAR99
Termination :
SMD/SMT
Multilayer :
yes
Feature :
High Voltage
Applications :
GENERAL PURPOSE
Number of Terminations :
2
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn/Pb)
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Rated (DC) Voltage (URdc) :
1000V
Weight :
26.988746mg
Tolerance :
±10%
Size / Dimension :
0.177Lx0.126W 4.50mmx3.20mm
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Case Code (Metric) :
Radiation Hardening :
No
Published :
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Lead Free :
Contains Lead
Series :
LD
Depth :
3.2mm
Mount :
Surface Mount
Packing Method :
TR, 7 INCH
Temperature Coefficient :
X7R
Operating Temperature :
-55°C~125°C
JESD-609 Code :
e0
Length :
4.5mm
Pbfree Code :
1 (Unlimited)
Capacitance :
0.027μF
Temperature Characteristics Code :
X7R
HTS Code :
Voltage - Rated DC :
1kV
Dielectric Material :
Ceramic
Package / Case :
1812 (4532 Metric)
Thickness (Max) :
0.100 2.54mm
Case Code (Imperial) :
Datasheets
LD12AC273KAB1A
KYOCERA AVX LD12AC273KAB1A
LD 0.027μF Ceramic Capacitor ±10% X7R 0.177Lx0.126W 4.50mmx3.20mm -55°C~125°C 2 Terminations High Voltage Surface Mount, MLCC 1812 (4532 Metric)
LD12AC273KAB1A Overview
This device's program size/dimension is 0.177Lx0.126W 4.50mmx3.20mm.A substance's temperature coefficient of resistance is generally defined as how its electrical resistance changes with per degree change in temperature.A voltage of 1kV can be used for operation.
LD12AC273KAB1A Features
a size/dimension of 0.177Lx0.126W 4.50mmx3.20mm
with X7R being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 1kV